Нові програми наукових досліджень Антарктики

Науковий комітет з антарктичних досліджень (SCAR) після ретельного відбору, що тривав понад 2 роки, затвердив три нові амбітні міжнародні науково-дослідницькі програми, розроблені для вирішення життєво важливих наукових питань. Про це розповів завідувач відділу науково-технічної інформації Національного антарктичного наукового центру Андрій Федчук.

  1. Інтегрована наука для інформування збереження Антарктики та Південного океану (Integrated Science to Inform Antarctic and Southern Ocean Conservation, Ant-ICON) – програма, розроблена з метою сприяння та координації високоякісної науки для підтримки покращеного управління та впровадження природоохоронних заходів для збереження середовища Антарктики та Південного океану. Команда планування, до складу якої входило майже 50 спеціалістів з різних дисциплін з усього світу, протягом останніх років працювала над розробкою ключових пріоритетів, на яких буде зосереджена ця програма: вивчення поточного стану та майбутні прогнози структури та функцій антарктичних екосистем; стійкість та пом’якшення наслідків людської діяльності в антарктичному регіоні, а також соціально-екологічні підходи до збереження Антарктики та Південного океану.
  2. Нестабільність та порогові значення антарктичних екосистем (Instabilities and Thresholds in Antarctica, INSTANT) – програма, покликана кількісно визначити внесок антарктичного льодового щита в минулі та майбутні глобальні зміни рівня моря. Програма об’єднує зусилля різних дослідницьких груп у сфері наук про Землю, фізичних та біологічних наук і досліджуватиме шляхи взаємодії між океаном, атмосферою та кріосферою задля вирішення одного з найбільш ключових питань сьогодення, що стоїть перед людством, — розуміння ролі Антарктики у можливому підвищенні рівня Світового океану.
  3. Короткотермінова мінливість та прогнозування кліматичної системи Антарктики (Near-term Variability and Prediction of the Antarctic Climate System, AntClimnow) – програма досліджуватиме прогнозування короткотермінових умов в антарктичній кліматичній системі за періодами від кількох років до кількох десятиліть, що потребує комплексного підходу, який виходить за межі кліматичних прогнозів фізичної системи. Зміни антарктичного клімату та параметрів морського середовища Південного океану критично важливі для еволюції фізичних та біологічних систем, природоохоронної діяльності, а також планування об’єктів наукової інфраструктури в Антарктиці.

Очікується, що ці першочергові і міждисциплінарні науково-дослідницькі програми SCAR почнуть реалізовуватися вже з 2021 року і замінять переднє покоління наукових програм SCAR (2012-2020), виконання яких завершується у 2020 році.

Детальніше з науковими програмами, новинами та ресурсами SCAR можна ознайомитись на сайті організації.

Related posts

Leave a Comment